Aaliyah’nın Efsanevi Moda Anlayışı

0
1438

Genç yaşta hayata veda etmesine rağmen Aaliyah hiç kuşkusuz doksanlı yıllara hem müziğiyle hem de stiliyle damgasını vurdu. Biz de siz için hafızalarımızda sonsuza kadar genç ve güzel kalacak olan Aaliyah’nın akıllara kazınmış, günümüz moda anlayışına yön veren kıyafetlerini seçtik.

Bir yardım kuruluşu için Madison Square Garden’da konser vermeye hazırlanan Aaliyah over-sized ceketi ve crop topıyla 2010’lu yılların modasını 1995 yılında belirlemiş.

Try Again şarkısının klibi için kamera karşısına geçen Aaliyah suni elmas chokerı ve uyumlu bratopıyla kendinden sonra çıkan çoğu sanatçıya ilham kaynağı oldu.

2000 yılında MTV Video Müzik Ödülleri En İyi Kadın Sanatçı ödülüne layık görüldüğü gecede Roberto Cavalli imzalı elbisesiyle göz doldurmuştu.

1997 yılında gerçekleşen br konserinde bol pantolonu, oversized ceketi ve imzası haline gelen crop topıyla sahnedeki maskülen imajını koruyor.

Aaliyah’nın stili denince akla ilk gelenlerden biri kuşkusuz ilk oyunculuğu deneyimi olan Romeo Must Die filminin galasında giydiği kıyafettir. Transparant parıltılı tuniği ve uyumlu pantolonuyla 2000lerin başındaki moda anlayışına yön vermişti.

Her ne kadar sahnede maskülen bir tavır sergilese de Aaliyah kırmızı halılarda kadınsı bir görüntü çizmeyi tercih etmişti. 1998 yılındaki Oscar Ödülleri’nin kırmızı halısında da şık ve zarif tavırlarıyla herkesi büyülemişti.

Günümüzde sıkça kullanılmaya başlanan saç stillerinden biri olan ve Ariana Grande’nin de sıkça kırmızı halıda kullandığı yarım atkuyruğunun çıkış noktası Aaliyah’nın 1998 yılında yayınladığı ve Dr. Doolittle filminin de soundtracki olan Are You That Somebody? şarkısının klibindeki stilidir. Metalik makyajı, pek çok noktadan topladığı yarım atkuyruklarıyla herkesin hafızasına kazınan bir imaj ortaya çıkarmıştı.

25 Ağustos 2001 yılında kaybettiğimiz Aaliyah’ı sevgi ve özlemle anıyoruz.