Buffy The Vampire Slayer’ın En İyi 20 Bölümü

0
3707

Doksanlı yılların ikonik dizisi Buffy The Vampire Slayer 20 yaşına girdi. Dizinin ilk bölümün üzerinden geçen 20 yılın ardından odamızı kaplayan hüznü dağıtmak için en iyi 20 Buffy bölümünü konuştuk ve sonunda sizler için bu listeyi ortaya çıkardık.

20. Conversations With Dead People (7. Sezon 7. Bölüm)

Yedinci ve son sezonun en iyi bölümü hiç kuşkusuz 7. Bölüm. Dawn’ın ölmüş annesiyle iletişim kurmaya çalışması, Cassie’nin Willow’a Tara’dan bir mesaj getirmesi ve Buffy’nin bir vampirden terapi görmesiyle bölüm kesinlikle sonlara doğru hafif bozan diziye biraz olsun randıman katmıştı.

19. Tabula Rasa (6. Sezon 8. Bölüm)

Tara’nın hafızasını silmek isterken yanlışlıkla herkesin hafızasını silen Willow bölümün tüm şamatasını sağlamıştı.

18. Who Are You (4. Sezon 16. Bölüm)

Faith sonunda komadan çıkıyor. Sanırım izlemeniz için başka bir söze gerek yok.

17. I Only Have Eyes For You (2. Sezon 18. Bölüm)

Bir öğrenci ve öğretmenin intiharı tüm Sunnydale Lisesini büyü altına alır. Bölümün en iyi yanı ise Angelus’un ukala tavırları.

16. Earshot (3. Sezon 18. Bölüm)

Buffy’nin geçici zihin okuma yeteneği sayesinde bir öğrencinin okulda katliam yapmayı planladığını öğrenmesi üzerine kurulu olan bölüm yayınlanacağı dönemde gerçekleşen Columbine saldırısı nedeniyle ertelenmişti. Yine de o anıyı bir kenara bırakırsak izlemesi en keyifli Buffy bölümlerinden biri.

15. The Body (5. Sezon 16. Bölüm)

Hiçbir şarkının çalınmadığı bölüm oldukça ham, ürkütücü ve kalp kırıcıydı. Canavarlar ve yaratıklar üzerine kurulu bu dizide Buffy’nin annesinin ölümü kadar korkutucu başka bir olay daha gerçekleşmedi.

14. Hush (4. Sezon 10. Bölüm)

Kalplerini almak için seçtikleri kurbanlarının seslerini çalan The Gentlemen’ın Sunnydale’e ulaşmasıyla ortaya neredeyse tamamı sessiz geçen bir bölüm ortaya çıktı. Yine de Joss Whedon bu bölümle sesler olmadan da bir başyapıt ortaya koyabileceğini kanıtladı.

13. The Prom (3. Sezon 20. Bölüm)

Bu bölümle ilgili neler hissettiğimizi hala bilmiyoruz aslında. Angel’ın Buffy’den ayrılması ama son kez Buffy’le dans edebilmek için balosuna gelmesi o zamanlar genç olan kalbimizi derinden yaralamıştı. The Sundays’in Wild Horses’unu duygulanmadan dinleyebilen birinin olduğunu düşünmüyoruz.

12. The Wish (3. Sezon 9. Bölüm)

Cordelia’nın Buffy’nin Sunnydale’e hiç taşınmamasını dilemesi sonucu bölüm Buffy’siz bir alternatif evrende geçiyor. Bölümün en güzel ve en akılda kalıcı yanı vampir Willow. Bugün bile bir Buffy hayranına vampir Willow’la ilgili hislerini sorduğunuzda iç çekip uzaklara bakar. Whedon bize harika bir hikaye verebilirdi ama o Willow’u cadı yapmayı seçti. Dark Willow’dan rahatsız değiliz tabii.

11. Prophecy Girl (1. Sezon 12. Bölüm)

Buffy’nin neredeyse öldüğü sezon finalinde herkese ne kadar seçilmiş avcı olsa da bizler gibi bir ölümlü olduğunu bir kez daha hatırlattı.

10. Graduation Day (3. Sezon 21. ve 22. Bölüm)

Bu iki parttan oluşan sezon finalini bizler için efsane kılan Faith’in gerçek yüzünü göstermesiydi. Angel’ın Buffy’den beslenmesi ve tüm mezun sınıfının Mayor Wilkins ile dövüşmesi de cabası.

9. Restless (4. Sezon 22. Bölüm)

Avcı kültürünün temellerini öğrendiğimiz bu bölüm serinin yapı taşlarından biri. İlk avcıyı gördüğümüz bu bölüm çoğu hayranın hala açıp izlediği klasiklerden biridir.

8. Chosen (7. Sezon 22. Bölüm)

Buffy’nin en iyi sezon finallerinden değildi, hatta en iyi dizi finallerinden demek de zor ama Spike’ın son anda yaptığı fedakarlık ve Buffy’nin dünyadaki tüm potansiyel avcılarla gücünü paylaşması hepimizi duygulandırmıştı.

7. Fool for Love (5. Sezon 7. Bölüm)

Spike’ın hikayesini gözler önüne seren bölümde Buffy avcıların dövüş sırasında nasıl öldüğünü anlamaya çalışıyor. Bu bölümün izleyicinin Spike’a daha ılımlı bakmasını sağladığını da eklemeliyiz.

6. Once More, With Feeling (6. Sezon 7. Bölüm)

Büyük müzikal hayranları olarak Buffy’nin bu bölümünün listede yer almamasına imkan yoktu.

5. The Gift (5. Sezon 22. Bölüm)

Kız kardeşi Dawn’ın hayatını kurtarmak için kendini feda eden Buffy’nin ölümü kalplerimizi paramparça etmişti ve her izlediğimizde ağlamaktan kendimizi alamıyoruz.

4. Surprise (2. Sezon 13. Bölüm)

Buffy ile ilk kez birlikte olan Angel lanetinin sonucunda ruhunu tekrar kaybeder ve Angelus haline döner. Angelus severler olarak bu bölüm bizim için kısa süreli cennetin başlangıcıydı.

3. Innocence (2. Sezon 14. Bölüm)

Angel’ın ruhunu kaybetmesiyle hayalleri yıkılan Buffy yine de avcı görevini aksatmıyor ve The Judge’ı yeniyor.

2. Passion (2. Sezon 17. Bölüm)

İzlemesi en acı veren bölümlerden biri Passion. Jenny Angel’ın ruhunu geri getirmenin bir yolunu bulur ancak durumu fark eden Angelus Jenny’i öldürüp cesedini Giles’ın yatağına bırakır. Neden Angelus neden?

1. Becoming, Part 1 ve 2 (2. Sezon 21. ve 22. Bölümler)

7 sezonluk dizinin tarihinde hiçbir sezon finali bu kadar kalbimizi kırmamıştır. Hatta dizi tarihinin en iyi sezon finalleri listesinde ilk beşte yer alabilir. Angel sonunda ruhunu geri kazanır ancak yine de çok geçtir. Buffy Angel’ı kalbinden bıçaklar ve Angel’ı cehenneme yollar.