Ders Çalışmanızı Kolaylaştıracak 14 Yöntem

0
3633
Ders
Siz de ders çalışmaktan nefret ediyor, sosyal medya hayatımızın her anı olmuşken odaklanmakta zorlanıyor musunuz?

Siz de ders çalışmaktan nefret ediyor, sosyal medya hayatımızın her anı olmuşken odaklanmakta zorlanıyor musunuz? Sizler için zamanınızı daha keyifli geçirip aynı zamanda odaklanmanızı ve öğrenmenizi kolaylaştıracak 14 yöntemi sıraladık.

1. Eğer evde ders çalışıyorsanız pijamalarınızı giymemeye özen gösterin.

Rahat olmak elbette önemli ancak ders çalışırken pijama giymeniz tembellik etme içgüdüsünüzü arttırır.

 

2. Masanızda yeterli miktarda su bulundurun.


Eğer masanızda bir bardak su bulundurursanız mutfağa gidip suyunuzu tazelemek için gereksiz aralar vereceksiniz. Eğer yeterli miktarda su bulundurursanız dikkatinizi dağıtacak aralardan uzak durmuş olursunuz.

3. Telefonunuzu uçak moduna almayı deneyin.

Pek çoğumuz arkadaşlarmızdan, aile bireylerinden gelen mesajları okumak için çalışmayı bırakırız. Ancak bu birkaç dakikalık aralar sekiz saate dönüşür ve sonunda instagramda stalklayacak hesap bırakmamış ve çalışma planınızın ikinci aşamasına bile geçememiş halde buluruz kendimizi. Bu nedenle çalışma planınızdan geri kalmamak için telefonunuzu uçak moduna alın.

4. Hangi konuyu ne zaman çalışmak istediğinize dair bir rehber oluşturun.


Sınav konularınızı ne kadar süre ve ne zaman çalışacağınızı ayarlamak tüm konuları bir anda çalışmaya çalışıp zorlanmanızı önler.

5. Önemli gördüğünüz notlarınızı odanızda görebileceğiniz yerlere yapıştırın.


Sınavlarda ihtiyacınız olacak formül, tarih, kanunları odanızdaki duvarlara ya da dolap kapaklarına yapıştırın. Bu sayede bir gecede hepsini ezberleyip sınavın ertesinde unutmak yerine o bilgileri öğrenip ilerleyen dönemlerde de kullanabilirsiniz.

6. Sadece önemli kısımların altlarını çizmek için farklı renkli kalemler kullanın.


Her tema ve fikir için farklı renkli kalemler kullanın. Bu sayede tekrar yaparken renklere bakarak konuları daha kolay hatırlarsınız.

7. Belli bir çalışma süresinden sonra kendinizi ödüllendirin.


Belki her üç paragraftan sonra bir parça çikolata belki de iki saatlik çalışmanın ardından en sevdiğiniz dizinin bir bölümü… Her ne şekilde olursa olsun belli bir çalışma süresinden sonra kendinizi ödüllendirmek kesinlikle motivasyonunuzu arttırır.

8. Hatırlamakta zorlandığınız kısımlar için post-it notlar kullanın.


Eğer takıldığınız bilgileri küçük bir post-it kağıda yazıp görebileceğiniz bir yere asarsanız bu bilgiyi öğrenmeniz kolaylaşır.

9. Ders notu özetlerinizi göz seviyesinde duvarınıza asın.


Notlarınızın göz seviyenizde olması farkında olmadan onlara bakıp öğrenmeniz anlamına gelir. Her gün gördüğünüz bilgileri sindirmeniz çok olasıdır.

10. Uyku saatlerinizi düzenleyin.


Tüm gece çalışma fikri çoğumuz için cezbedici olsa da ne kadar yorulursanız hafızanız o kadar kötüleşir. Tamemen dinlenmiş ve dinç olmak için 8 saatlik uyku düzenini yakalamaya özen gösterin.

11. Notlarınızı bilgisayarda yazmak yerine elle yazmayı deneyin.


Notlarınızı tekrar kağıtlara geçirmek sonraki aşamalarda çalışırken konuları hatırlamanızı kolaylaştırır.

12. Eğer elle yazmak size göre değilse Times New Roman fontunu seçin.


Bakması en kötü fontlardan olan Comic Sans’la neredeyse aynı seviyede olsa da yazması ne kolay font olduğu için Times New Roman’ı seçmenizi öneririz.

13. Bildiğiniz ve sevdiğiniz şarkıları dinlemeyin.


Eğer bir şarkıyı seviyorsanız onu dinlerken bir sonraki dizeyi daha şarkının o kısmı gelmemişse bile istemsizce düşüneceksiniz. Zihninizi boşaltmak için enstrümantal parçaları ya da bilmediğiniz şarkıları dinlemenizi öneririz.

14. Ara verdiğiniz için suçlu hissetmeyin.


Her daim ders çalışamazsınız. Beyninize bir mola vermeli, dinlenmek için zaman ayırmalısınız. Başarılı olmak için aşırı çaba sarf edip sağlığınızdan olmayın!