İş Yerinde Mutlu Olmanın 5 Sırrı

0
846
is-yerinde-mutlu-olmanin-sirri
Gününüzün büyük bir kısmını ofislerde geçiriyorsanız, mesai saatlerinizi de mutlulukla geçirmeniz genel huzurunuz için çok daha iyi olacaktır.

Bir çok insan işe, iş sonrası mutluluğu için gider, parasını kazanır ve mesai saatinin sonunda neler yapacağının hayalini kurar. Gününüzün büyük bir kısmını ofislerde geçiriyorsanız, mesai saati sonrası mutluluğu aslında yetersiz kalacaktır, mesai saatlerini de mutlulukla geçirmeniz genel huzurunuz için çok daha iyi olacaktır.

Güne, iş için evden ayrılma saatinizden en az bir saat önce başlayın. Sabahları kendinize vakit ayırmanız çok önemli. Koşturmadan, düzgün kahvaltı yapabilecek, biraz haber okuyabilecek, hatta küçük bir sabah sporu yapabilecek vakti bulmanız, daha zinde bir ruhla stressiz bir güne başlamanızı sağlayacaktır.

Mutlaka güzel giyinin. İşiniz gereği belli bir kıyafet kuralı olabilir, bir şekilde sizden dokunuşlar ekleyin. Başarılı olduğunuzda nasıl görünmek isterdiniz, bunu bir düşünün. O şekilde hazırlanın. İyi giyinmek hem etrafınızdakilerden olumlu yorumlar duymanızı ve saygı görmenizi sağlayacaktır hem de içinizde iyi göründüğünüzü bilmeniz size güler yüzlü bir ifade verecektir. Kendinizi iyi hissetmeniz ile beraber, bir süre sonra işe gitmek için heyecanlanmaya bile başlayabilirsiniz.

İşe giderken kişisel problemlerinizi evde bırakın. Zira siz bütün gün kişisel problemlerinizi düşünseniz de düşünmeseniz de, eve döndüğünüzde problemler hala orada olacak. İş yerine gitmeyi, biraz da problemlerinizden uzaklaşmak olarak görmelisiniz. İş saatlerinde iç huzurunuzu iş dışı konularla bozmaya hiç gerek yok, sadece işinize ve başarınıza odaklanın. Eve döndüğünüzde belki problemleriniz bile gözünüzde küçülebilir.

İşe erken gitmeyi deneyin. Evet, uyku çok tatlıdır. Fakat sadece 15 dakika erken yatıp, işe her zamankinden 15 dakika erken gitmeniz sizi çok daha zinde ve güne hazır hissettirecektir. Geç kaldığınızda, bütün gün geç kalmışlık hissini üstünüzden atamayabilir ve gününüzü ziyan edebilirsiniz.

İş arkadaşlarınızla her sabah selamlaşın, “Günaydın”larınızı eksik etmeyin. Mümkünse bütün iş arkadaşlarınızla sabahları bir iki cümle konuşun, sadece “Günaydın” demeniz bile yeter. Tüm gün diyalog içinde olmanız gereken insanlarla, günün ilk dakikalarını hoş sohbetle geçirmeniz, size gün boyu sürecek bir rahatlık verecektir. İş arkadaşlarınızdan işiniz ile ilgili yardım istediğiniz zaman, güler yüzlü cevaplar almanız sizi faydalı olacaktır.