Miley Cyrus’dan Cinsel Yönelimine Dair Açıklama

0
2393
Miley
Miley panseksüelliği ilk duyduğunda gerçek kimliğini bulduğunu anlamış. "Los Angeles'taki LGBTQ merkezine gittim ve oradakilerin hikayelerini dinledim.

Miley Cyrus kim olduğuyla gurur duyan ve kesinle gurur duyması gereken ünlülerden biri. Cesur bir adım atıp panseksüel olduğunu açıklayan genç yıldıza destek mesajları yağıyor. Ancak bu desteğin yanında bir de kafası karışan kesim var. Bu nedenle panseksüellik kavramını sizin için açıklamaya karar verdik.

“Tüm hayatım boyunca kendi cinsiyetimi ve cinsel yönelimimi sorguladım. Her zaman biseksüel kelimesinden nefret ettim çünkü o kelime de beni bir kutuya hapsediyordu. Karşımdakinin bir erkek ya da kadın olmasını umursamıyorum bile.” şeklinde bir dergiye konuşan sanatçı kendini bir kadın ya da erkek olarak nitelendirmediğini, LGBTQ’ya bir de panseksüelleri ifade eden P harfinin eklenmesi gerektiğini de belirtti.

Peki panseksüellik nedir? Sözlük anlamı biyolojik cinsiyeti, cinsiyet, veya cinsel kimliği gözetmezsizin cinsel yönelimini sınırlandırmamak. Kelimenin kökeni Yunanca pan kelimesinden geliyor anlamı ise “tüm”. Bu aynı zamanda romantik ilişkilere de işaret ediyor, kısaca kendini panseksüel olarak tanımlayan bir kişi birden çok cinsel kimlikli kişiden etkilenebilir. Biseksüellikle aralarındaki en büyük fark ise; biseksüellikte sadece iki cinsiyet; kadın ve erkek söz konusu.

Miley panseksüelliği ilk duyduğunda gerçek kimliğini bulduğunu anlamış. “Los Angeles’taki LGBTQ merkezine gittim ve oradakilerin hikayelerini dinledim. Kendini ne kadın ne de erkek olarak gören biriyle karşılaştım ve ona baktığımda gördüğüm tek şey güzel bir insandı. Kendimi kesinlikle ona çok yakın görüyorum. İnsanlar bana baktıklarında farklı görüntümden ötürü nötr birini görmüyorlar ama ben gerçekten nötr biriyim. Ve sanırım o kişi tanıştığım ilk belli bir cinsiyeti olmayan kişiydi. Cinsiyetimi keşfettikçe cinsel eğilimimi de fark etmeye başladım. Bu yüzden heteroseksüel hissetmiyordum ama eşcinsel de değildim demek diye düşündüm.” sözleriyle cinsel yönelimi ve cinsiyetini belirtti.