Müzisyenler, Snapchat kullanmanız gerekiyor mu?

0
746
Snapchat
Eğer çeyrek yüzyıldan daha fazla süredir bu gezegendeyseniz Snapchat hakkında bilgi sahibi olmamanız aslında affedilebilir.

Müzisyenler için Snapchat: yeni başlayanlar için bir kılavuz

Eğer çeyrek yüzyıldan daha fazla süredir bu gezegendeyseniz Snapchat hakkında bilgi sahibi olmamanız affedilebilir. Bu sosyal medya platformu yıllardır var olmasına rağmen genellikle ergenlik çağındaki ve 20’li yaşlarındaki gençler tarafından kullanılıyor.
Üniversite öğrencilerinin %77’si bu uygulamayı günlük olarak kullanıyor, günde 140 milyondan fazla “snap” gönderiliyor ki bu snaplerin değeri 16 milyar dolar. Bu nedenle Snapchat artık yok sayılamayacak kadar güçlü bir gerçek.
O zaman asıl soruyu soralım: Bir müzisyen olarak Snapchat’te bulunmalı mısınız?
Endüstride ki her şeyde olduğu gibi, bu sorunun da tüm sanatçıları kapsayan bir cevabı yok. Günümüzde Snapchat kullanıcılarının yaş aralığı 13-25, ve kullanıcıların %70’i kadın.
Eğer 1950’lerin rock müziği sound’unda yaşlılar için genel sağlık sigortasından bahseden Rönesans madrigalleri kıvamında parçalar seslendiriyorsanız Snapchat ile vaktinizi harcamanıza gerek yok. Ama, gençler her müzik türünü dinlediği için belki de olmanız gereken yer Snapchat’tir.
Gelin en baştan başlayalım!
Snapchat nedir?

En kolay açıklamasıyla, Snapchat mesajların okunduktan sonra ya da belli bir zaman aralığından sonra kendilerini imha ettiği bir mesajlaşma uygulamasıdır.
Wikipedia’ya göre:Uygulamayı kullanarak, kullanıcılar fotoğraf çekebilir, video kaydedebilir, mesaj ve çizimler ekleyebilir ve tüm bunları belli bir alıcı listesine yollayabilirler. Bu gönderilen video ve fotoğraflar Snap olarak adlandırılır. Kullanıcılar 1’den 10 saniyeye kadar snap görüntülenme süresini ayarlayabilir, bunun ardından Snapchat şirketin sunucularından bu verileri siler.
Grubunuzun Facebook hesabının, Youtube kanalının, blog’unun, Twitter hesabının ve internet üzerindeki her hesabının aksine Snapchat arşivleme ya da korumayla ilgili değildir. Mesajlar kendini imha ettiği için kullanıcılar daha yaratıcı davranır ve Snap’lerini ekstra dürüstlükle, yalın halde paylaşırlar. Uzun süreli görüntülenmeyeceği için de kaliteli içerik sunma kaygısı yoktur.
Snap’ler tüm dünyanın görmesi için yapılmamıştır, daha kısa ömürlü ve kişiseldir. Bu da müzik pazarlama aracı olarak Snapchat’i önemli kılar. Hayranlarınızla bariz bir tanıtım çabası gibi görünmeden iletişime geçebilirsiniz. Araştırmalara göre Snapchat kullanıcıları diğer sosyal medya servislerinde yarışmaktansa Snapchat üzerinden mesajlaşmayı tercih etmeye başlamış. Yapılan bir oylamada konuşulan Snapchat kullanıcıların yarısının tanımadıkları bir marka veya sanatçıdan gelecek olan Snap’leri açacaklarını belirtmiş.

Snapchat kullanıp kullanmamanızla ilgili soruyu cevaplamanızdan önce;
Müziğinizi Snapchat üzerinden nasıl tanıtırsınız?
Hayranlarınızla iletişime geçmek için kullanabileceğiniz yöntemlere bakalım:
Onlara nasıl hissettiğinizden bahsedin – Bir itirafta bulunun. Sevinçten zil takıp oynayın, heyecanlı bir şekilde bir konudan bahsedin. Tekrarlıyorum, Snap’ler sonsuza kadar saklanmadığı için istediğiniz gibi davranabilirsiniz. Hatta bu tarz Snap’ler yollamanız sizin ve tanıtımınız için daha önemli. Çünkü onları ne kadar özel hissettirirseniz takipçileriniz Snap’lerinize o kadar bağlı olacaklardır.
İndirimler hakkında bilgiler paylaşın – Bu sanırım gördüğüm en yaygın Snapchat kullanımı. Sokağın sonundaki Çin restorancının günün menüsünü bildirmesinden tutun bir grubun resmi ürünlerinde geçerli %15’lik indirim kupon kodunu paylaşmasına kadar…
Yeni kliplerin ön gösterimini yapın – Hala stüdyoda üzerinde çalıştığınız yeni parçayla hayranlarınızı mı kışkırtmak istiyorsunuz? Ya da yayınlanışına günler kala albümünüzdeki her şarkıdan 10 saniyelik kesitler mi paylaşmak istiyorsunuz? Snapchat’le bunu yapın ve hatta albümünüzün ön siparişini nereden verebileceklerine dair bilgileri de bu videolara ekleyin.
Hayranlarınıza kamera arkasını görme fırsatı verin – Şarkı kaydı, kulis, konserler arası yolculuk gibi kişisel, sizi sevimli gösterecek her ne şeyi paylaşın. 24 saat içinde hepsi uzak bir hatıra olacak.
Yeni bir kaydı ya da ürünü duyurun – Gösterin, söyleyin, ya da ikisini birden yapın.
Hayranlarınızdan müziğinizle ilgili kendi Snap’lerini çekmelerini isteyin – Konserlerinizden bir videoları olabilir, tişörtünüzle çekildikleri bir fotoğraf, ya da şarkınıza eşlik ettikleri bir video.

Ayrıca şarkı sözlerinizin bir kısmını, albüm kapağınızın şarkılarınızdan biri çalarken ki görüntüsünü ve daha pek çok şeyi Snapchat’te yayınlayabilirsiniz.